doingword.com

Comunicat AISS – “Bulgari, decenta, unitate”

February 21st, 2010

Pentru corecta informare a opinie publice în ceea ce priveşte evenimentele de la meciul Steaua – Ceahlăul Piatra Neamţ, Asociaţia Independentă a Suporterilor Stelişti( AISS) ţine să facă cunoscute următoarele:

Incindentele care au dus la întreruperea partidei au fost cauzate de spectatorii care populează tribuna 1 a stadionului, nicidecum de suporterii de la peluze. De asemenea, trebuie subliniat că asa-zisul incident a fost mult amplificat de catre antrenorul si oficialii Ceahlăului. Suporterii prezenti pe stadion au aruncat unii in altii cu zapada şi înainte şi la pauza meciului.

Cu toate că aruncarea de obiecte în teren si intre sectoarele delimitate ale arenei sportive este interzisa, ratiunea legii rezida in protejarea tuturor participantilor. Or, ne întrebăm de ce atunci când fanii lui Twente au aruncat tot cu zăpadă în teren, pe tot parcursul meciului direct de la Bucureşti, nu s-a decis intreruperea partidei? Raspunsul este evident: datorita faptului că observatorii partidei nu erau romani si constientizau riscul infim pe care il reprezinta respectivele “proiectile” si adversarii nostri aveau incredere in fortele proprii si voiau sa demonstreze doar prin jocul lor ca sunt mai buni decat echipa noastra.

Prin aceste lamuriri obiective incercam sa prevenim o eventuala suspendare venita din partea comisiilor LPF, care, in turul campionatului, au suspendat in mod discretionar terenul echipei noastre. La fel cum nimeni nu este ranit atunci cand ninge, evident, nici un suporter nu a avut de suferit in urma distractiilor specifice perioadei de iarna si bulgarii de zapada nu pot fi considerati decat printr-o judecata rauvoitoare „obiecte contondente”.

Dorim sa felicitam suporterii din grupurile organizate ale ambelor peluze pentru comportamentul decent si civilizat afişat, atât în protestele contra patronatului cât şi în susţinerea echipei. Desi manifestarile injurioase puteau fi explicate in diferite forme, circumstantele atenuante nu puteau sa asigure perpetuarea unui astfel de comportament pe termen lung. Nu credem ca patronul Stelei are puterea de a se schimba in bine si singurul nostru deziderat in relatie cu acesta ar fi reprezentat de plecarea lui de la echipa dar nu credem nici ca injuriile nemarginite pot fi benefice cauzei noastre.

În ceea ce-i priveşte pe Artiom şi Arman Karamian, AISS îi consideră nevrednici de a purta in piept emblema pe care au purtat-o, de-a lungul timpului, cele mai mari nume ale fotbalului romanesc. Ii somam astfel sa isi ceara scuze fata de tot ce reprezinta clubul ros-albastru si fata de suporterii ei, cu privire la injuriile şi insultele adresate Stelei, pe când evoluau la Rapid şi Timişoara.

Condamnam cu tarie gestul suporterului stelist de la tribuna 1, care a lovit un copil si indemnam Jandarmeria sa aplice cu strictete prevederile legale. Saptamana trecuta, AISS a fost prezenta in Senatul Romaniei pentru a ajuta la modificarea legii nr. 4 in interesul tuturor suporterilor. Astfel de cazuri nu pot ajuta nici imaginii fanilor romani si nici situatiei de fapt daca legea actuala nu este aplicata rapid si intocmai, pentru a interzice accesul autorului faptei reporbabile pe o perioada maxima prevazuta de lege. Trebuie sa mentionam insa ca civismul nu este o pasare rara, drept dovada rapiditatea cu care faptuitorul a fost imobilizat si predat fortelor de ordine chiar de catre ceilalti suporteri aflati la Tribuna 1.

Speram ca, in continuare, toti suporterii stelisti, in special cei de la peluze, sa aiba o conduita inteligenta si sa evite sa cada in capcana inselatoare intinsa, cu largul concurs al presei, de catre conducerea echipei. Doar dand dovata de maturitate si unitate putem continua proiectele pe care ni le-am propus, forta noastra venind mereu din solidaritate si coeziune.

21 februarie 2010 – Asociatia Independenta a Suporterilor Stelisti

Categoria: Uncategorized

  • Pagini

  • Arhiva